0 Tomasz Białek

Tomasz Białek – wokalista-tenor, aktor scen muzycznych, kabareciarz, reżyser, dyrektor Teatru Muzycznego Castello. Urodził się 9 lipca 1981 roku w Żywcu. Od najmłodszych lat związany z muzyką, pierwsze kroki na scenie stawiał, zdobywając laury w konkursach dla młodych talentów. W 2000 roku rozpoczął naukę w Państwowym Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach. Podczas studiów zdobył już doświadczenie niezbędne do występów publicznych. Odbył m.in. roczne praktyki w Telewizji Polskiej, współtworząc scenariusz programu dla młodzieży i poznając tajniki zawodu prezentera.

Współpracował również z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, występując w spektaklach takich jak: 101 dalmatynczyków czy Wiedeńska krew. Był także artystą śląskiego kabaretu Raki z nowej paki. Uzyskawszy dyplom aktora scen muzycznych, rozpoczął stałą współprace z teatrem w Gliwicach. Od 2011 roku występował już jako jego solista. W swoim dorobku ma wiele ról pierwszo-, jak i drugoplanowych. Wśród najważniejszych należy wymienić: Barnaba Tucker w Hello, Dolly!, Jim Boy w Kwiecie Hawaii, Billy w 42 ulicy, Travis w Footloose, Kupido w Orfeuszu w piekle, Młodszy brat w Ragtimie, Enrico Piselli w Nocy w Wenecji, Raoul St. Brioche w Wesołej Wdówce oraz Lis w Małym Księciu. Występuje również w śląskim musicalu Pomsta na kanwie Zemsty A. Fredry, gdzie znakomicie wciela się w postać Papkina.

Ponadto, od kilku lat koncertuje na terenie całego kraju wraz z sopranistką Nairą Ayvazyan, obecnie gwiazdą Teatru Muzycznego Castello. Razem tworzą zgrany, piękny i utalentowany duet operetkowy, dzięki czemu ich koncerty cieszą się olbrzymim powodzeniem.

Rok 2013 okazał się być znamienny w karierze Tomasza, bowiem postanowił on spełnić swoje życiowe marzenie i wraz z długoletnią przyjaciółką Barbarą Pakurą-Brzoską założyć Teatr Muzyczny Castello. Inauguracją ich działalności była premiera najsłynniejszej na świecie operetki Księżniczki Czardasza, w wersji koncertowej. W Teatrze, Tomasz pełni nie tylko funkcję dyrektora. Jest reżyserem m.in. wspomnianej wyżej Księżniczki Czardasza oraz muzycznej bajki edukacyjnej Trzy Magiczne Słowa. Znajduje się również w zespole artystycznym Castello, co pozwala mu na realizacje swoich największych pasji, czyli śpiewu i aktorstwa.